Jak ke slovíčkům připravit hru Dobble

V minulém školním roce se stala jednou z nejoblíbenějších aktivit hra Dobble. Moje bývalá třída ji hrála ráda dokonce i anglicky (Slovíčka na procvičení na Quizletu, ale najdete i sety od jiných učitelů.). O co ve hře jde? Jedná se o kulaté karty s obrázky. Úkolem každého hráče je co nejrychleji uhodnout, které obrázky mají karty společné. Celkem logicky některým žákům začalo vrtat hlavou, jak je možné, že na každé kartičce je právě jen jeden shodný obrázek. A tak jsem začala po odpovědi pátrat a uvažovat, jak princip hry použít ve vyučování. 

Zjistila jsem, že se jedná o docela těžký matematický oříšek (alespoň pro mě): jak zkombinovat 55 karet, 50 symbolů – 8 obrázků na každé kartě? Nakonec mi  nejvíc pomohl článek ve francouzštině, tedy především obrázek s jednoduchými  symboly naznačující, jak správně poskládat obrázky. Bohužel jen se sedmi  obrázky.

Aby skládání hry bylo jednodušší, přiřadila jsem každému symbolu z nákresu trojúhelníku jedno písmeno a jeden obrázek. Vzor pro Dobble se třemi obrázky na každé kartě pak vypadá takto:

FAG 

FED

FBC

BDG

GEC

DCA

AEB

Vzor pro přiřazení písmen k obrázku:

   A surgeon 

   B nurse

   C gardener

   D lawyer

   E soldier

   F butcher

   G musician

Pak už jen zbývá vyhledat obrázky (Třeba zde: http://www.clker.com/) a zkopírovat do kartiček, které doporučuji zalaminovat, protože barva se docela rychle stírá.

Ve třídě, pokud děti hru neznají, aktivitu vysvětlíme a jednou zahrajeme na ukázku. Děti mají vždy k dispozici slovíčka, takže je v průběhu hry vyhledávají a tím se je i učí. Občas se stane, že některé dítě hru nestíhá, protože jeho soused je rychlejší. Proto je nutné pohlídat, aby vedle sebe seděly děti přibližně na stejné úrovni. Tato úroveň se ale nemusí týkat známky, ale – což je zajímavé pro učitele – schopnosti rychle si zapamatovat nové slovo.

Celkově musím říct, že se jedná o Hru je určitě možné využít i v jiných předmětech, např. s listy stromů, historickými slohy… Pokud máte další nápad, budu ráda, když se o něj podělíte v komentářích.

Zdroje:

Diskuse

Vysvětlení principu a pomocné obrázky kombinací

Hra ke stažení: Jobs

Díky Jitce Rambouskové můžu přidat odkaz na stránky, kde si můžete stáhnout pdf soubory s přehledem dalších vzorců. Dole na stránce je také soubor v excelu, kam můžete zadávat slova, čímž se automaticky generují kartičky. Pokud budete chtít generovat kartičky s obrázky, musíte převést obsah souboru do Google tabulek.

Nové odkazy:

Článek byl původně publikován 11. 7. 2015 na Vyučování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *